Hurşit Baytok Basketbol OKULU

hursit-baytok-basketbol-okulu.png
15 Maçka Caddesi İstanbul 34367 TR

Basketbol felsefemi oluşturan düşünceler hep oyuncuyu temel alan sistemler oldu. Bundan dolayı, temelin çok sağlam atılması, benim felsefem, çalışmalarıma yön ve ışık veren ana kavram olmuştur.

Bu düşünce doğrultusunda ve bu felsefeye yürekten inanan bir çalıştırıcı olarak, kazanıp kaybetme ekseninde hiç olmadım. Kazanmak ya da kaybetmek sürecin sonucudur. Sonuca odaklı çalışmak, sizi sonuca götürecek yoldaki doğruları atlamanıza, gözden kaçırmanıza neden olacaktır. Bunun kısa adı kaybeden olmaktır.

Arkadaşlarım ve ben, kazanmaya giden yoldaki doğrulara odaklanmış düşünce içerisinde yön verdiğimiz çalışmalarımızla gençlerin geleceklerini inşa etmelerine ilk harcı koyan olmayı ilke edinmiş bir oluşumuz. İnsan inşa ediyor olmamızın bilincini taşıyoruz.

Basketbol oyunu zamana karşı sorumluluk taşır. Oyun, sporcunun hayat yolunda kendisini geliştirdiği ve hayatı öğrendiği uzun bir yolculuğa rehberlik eder. Güçlü duygusal zekâ ve sezgi gücü gerektirir. Doğal olarak da bu yetilerin devamlılığı önemli olup, bu devamlılığı sağlamanın tek yolunun ise çok ve doğru çalışmak olduğu bilinen bir gerçektir.

A typical caption

Hurşit Baytok Basketbol Okulu

Sporcu bu uzun süreli yolculukta doğru yönlendirilerek kazandığı ÖZGÜVEN sayesinde insanı olgunlaştıran değerleri yaşayarak öğrenir. Burada şunu belirtmekte yarar var; Antrenör hangi felsefeye inanırsa inansın özgüveni gelişmemiş oyuncular ile başarıyı yakalama şansı nerede ise sıfırdır.

Araştırmalar fiziksel gelişimden önce özgüven gelişimine önem vermenin performansı olumlu etkilediğini göstermektedir. Burada yapılan hataların nasıl değerlendirileceği konusu çok önemli olup bizler yapılan bu hataların onları eğitme adına fırsatlar yarattığı bilinci ile çalışırız. Bu onları özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı olacak hayati bir yaklaşımdır.

Oyuncu antrenörün anlayışlı ve hoşgörülü bu yaklaşımı sayesinde rekabet etmeyi, en önemlisi rekabet üstü olma kavramının, sosyal ve spor yaşantısına katacağı değerleri anlamaya başlar. Farkındalığı gelişir. Saygı, sevgi, sadakat, özveri, dayanışma, takım bilinci gibi değerleri, teknik becerilerinin geliştirildiği süreçte antrenöründen öğrenir.

Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandiracak atişi ıskaladım.. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım.. İşte başarımın sırrı…– M. Jordan

Antrenör öğretmendir ve ana ders konusu temel teknik çalışmaların yanı sıra, zihinsel zenginlik yaratma, pozitif bakış açısı kazandırma gibi yaklaşımlar sergilemektir. Unutulmamalıdır ki, antrenör onların karakter gelişiminde en az anne baba hatta öğretmen kadar, çoğu yerde onlardan daha etkindir. Bu ciddi bir sorumluluktur ve bu bizim en önem verdiğimiz konuların bir diğeridir.
Bir takımın iyi ya da kötü olduğuna karar vermek oyuncuların kalitesinden çok, bilgi ve becerilerini sahaya nasıl yansıttıkları ile ölçülür.

Temel teknik çalışmalar ve bu çalışmalar sırasında oyuncu ile olan iletişimin güçlü oluşu, bizimle birlikte çalışan oyuncularımızı geleceğe daha güvenli, daha bilgili bireyler olarak taşınması sürecine katkı yapar ki bu da bizim vazgeçilmez önceliklerimiz arasındadır.
Basketbol okulumuz ve bireysel gelişim çalışmalarımız hep bu felsefe doğrultusunda yürütülmektedir..

Antrenör yol gösterir, oyuncular oynar.
Göz olanı, beyin olacağı görür.

A. Hurşit Baytok

Hurşit Baytok Kimdir ?

profileimage

1951 Ankara doğumlu Hurşit Baytok, basketbol hayatına BJK bünyesinde 1967 senesinde başladı. 18 yıl boyunca birinci ligde oyuncu olan Baytok, sonrasında antrenör ve eğitimci olarak basketbol hayatına devam etti.
Oyunculuk döneminde yaptığı uzun ve doğru çalışmalar sayesinde ciddi bir fundamental birikimi elde eden Baytok döneminin en iyi basketbolcuları arasında yer aldı.

Oyunculuk döneminde BJK Basketbol Takımı kaptanlığı yapan Baytok, dönemin önemli oyuncularının oluşturduğu lig takımları arasında kendinden hemen her sezon söz ettiren ve çoğu anlamda basketbola ufuk açan antrenörlerin yetiştirdiği bir oyuncu olarak kariyerini sürdürdü. Faal oyunculuk kariyerinin ardından 10 seneyi aşkın süre boyunca aynı kulüp çatısı altında antrenör olarak devam etti.

Hurşit Baytok, BJK bünyesinde, yaklaşık 5 sene devam eden A takım antrenörlüğü sırasında 1985 -1986 yılları arasında yılın antrenörü seçildi. 1989 yılında BJK A Erkek Basketbol takımına 2. Lig şampiyonluğu kazandırdı. Aynı dönemde kız takımlarının zayıflayan bünyesini canlı tutabilmek adına kadın takım antrenörlüğü de yaptı, bu süreçte Türkiye Şampiyonluğu yaşarken, bu takımdan gelen kadın sporcuların oluşturduğu birinci ligde de mücadele etti.

1996 -2000 yılları arasında Türkiye Basketbol Yıldız Milli Takımı Antrenörü olan Hurşit Baytok 1999 yılında ülkemize Avrupa üçüncülüğünü kazandırdı. Sonrasında BJK, Fenerbahçe, Antalya Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi basketbol takımlarında kadın ve erkek takım antrenörlüğü yapan Baytok, birçok genç sporcunun kariyer gelişiminde büyük rol oynadı.

“Kazanıp kaybetme ekseninde hiç olmadım, amacım kazanmaya giden yoldaki doğruları oyuncularına aktarıp onların geleceklerini inşa etmelerine yardımcı olmak oldu.”– A. Hurşit Baytok

Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu üyesi olarak da görev alan Hurşit Baytok, Türkiye’nin dört bir yanında verilen birçok eğitim seminerinde eğitim görevlisi olarak rol aldı.

Hurşit Baytok Kariyeri:
1968 – 1985 BJK Basketbol A Takımı Oyunculuğu
1985 – 1990 BJK Basketbol A Takımı Antrenörlüğü
1990 – 1992 Nasaş Takımı Antrenörlüğü
1992 – 1994 Istanbul Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü Basketbol Antrenörlüğü
1995 – 1996 Deniz Nakliyat Kız Takımı 1. Lig Antrenörlüğü
1996 – 2000 Türkiye Yıldız Milli Basketbol Takımı Antrenörlüğü
2000 – 2003 Fenerbahçe Basketbol Takımı Altyapı Koordinatörü
2003 – 2004 BJK Altyapı Koordinatörü
2005 – 2006 Erdemirspor Kadın Takım Antrenorlüğü
2006 – 2010 BJK Altyapı Koordinatörü
2010 – 2012 Antalya Büyükşehir Belediye Basketbol Altyapı Koordinatörü
2012 – 2013 Istanbul Universitesi BGD 1.Lig Kadın Basketbol Antrenörlüğü
2014 – Hurşit Baytok Basketbol Okulu ve Bireysel Gelişim Antrenörlüğü

Basketbol Gelişim Kitapları:
KOMBİNE SAVUNMALAR (2007)
MOTİON OFFENSE (2009)
fundaMENTAL (2012)